#1 2011-05-11 14:48:23

minimus

Gość

Historia niemieckiego czołgu.

W pierwszych dniach sierpnia 1944r. niemieckie wojska w panice uciekały przed ofensywą sowiecką. Na polach między Turbią a Majdanem niemiecki czołg lub działo pancerne stoczył się z przepustu nad rowem melioracyjnym tzw. Byszczem. Niemcy uciekli a pozostawiony pojazd pancerny stał się atrakcją i długo jeszcze Majdaniacy demontowali z niego co tylko było do odkręcenia. Np. lorneta zamontowana została na strychu u Państwa Maców i była to wielka sensacja bo przez lornetę można było oglądać Sandomierz. W latach 50 wystawała jeszcze płyta wieżyczki a młody wtedy Kazik Kuchno znalazł w tym miejscu niemiecki karabin w bardzo dobrym stanie. Podejrzewam, że czołg powoli tonął w terenie bagnistym i może tam być do tej pory. Z tego okresu pozostała też mogiła 2 żołnierzy niemieckich przy drodze z Wólki do Turbii. Mieszkańcy Wólki zafundowali płytę nagrobną i opiekują się tym miejscem co bardzo dobrze o nich świadczy. Młodych Majdaniaków zachęcam aby pytali swoich ojców i dziadków którzy na pewno o tych wydarzeniach pamiętają a już na pewno dużo o tej historii mógłby powiedzieć Pan Stefan Mac, który w Majdanie już nie mieszka.

 

#2 2011-05-20 13:08:20

czolgista

Gość

Re: Historia niemieckiego czołgu.

Bardzo ciekawa opowieść

 

#3 2017-03-01 20:15:33

Ryszard

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-07
Posty: 10
Punktów :   

Re: Historia niemieckiego czołgu.

http://www.adamchciuk.republika.pl/obrazki/pancer3_250.jpgPasjonaci historii zamierzają w najbliższej przyszłości wydobyć resztki niemieckiego czołgu (prawdopodobnie Panzerkampfwagen III), który został w Majdanie (za Byszczem) po działaniach wojennych. Wiadomości na temat czołgu pojawiły sie na Forum Majdanu w 2004 i 2011 roku.

Poszukiwacze potrzebują wszelkich informacji dotyczących tej maszyny. To by pomogło w opracowaniu dokumentacji, dzięki której byłoby łatwiej pozyskać sponsorów tego przedsięwzięcia. Jak piszą:

Po przebadaniu terenu magnetometrem cezowym znaleźliśmy dwa duże skupiska, najprawdopodobniej pozostałości po nim. Gdy uda nam się doprowadzić sprawę do końca, to co wydobędziemy zostanie przekazane do muzeum. Może u kogoś jeszcze są jakieś pozostałości po nim, zawsze takie części są pomocne w rekonstrukcji innej maszyny.

Pomóżcie!!!

Prosimy o przesyłanie danych na adres e-mail Grzegorza Woźniaka lub dopisanie ich na Forum Majdanu w wątku Historia niemieckiego czołgu.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
audi a3 tdi ile koni oznaczenia www.nhw.pun.pl jak nazwać sie w cs www.bionicle-club.pun.pl mikołaj śmieszne foty