#1 2011-05-29 18:45:44

minimus

Gość

Miejsca, których już nie ma.

Szalony upływ czasu powoduje, że nie tylko zmieniają się ludzie ale również otoczenie. Jest wiele miejsc w Majdanie, które zachowały się tylko w pamięci starszego pokolenia. Jednym z nich była remiza strażacka, która znajdowała się naprzeciw Domu Ludowego. Sprzęt strażacki, który w niej się znajdował pochodził jeszcze z czasów przedwojennych. Ręczna pompa strażacka zwana sikawką i hełmy spotkać można w tych czasach tylko w muzeach. Czy znajdują się jeszcze w nowej remizie? Przy drodze na wał obok gospodarstwa Juliusza Grabonia była urocza sadzawka nazywana Niciecką. Czysta woda i rośliność powodowały, że latem pełno było kijanek, żab i ważek. W zimie służyła jako ślizgawka. teraz po Niciecce nie ma śladu. Może ktoś wie skąd taka nazwa tego jeziorka? Krzaki to miejsce od drogi do wygony do granicy z Wólką. Były to duże skupiska olszyny, która co kilka lat wycinana była na opał. Obecne łąki nie stwarzają już takiego pięknego krajobrazu.  W krzakach przy granicy z Wólka był Duży Dół, duża dolina na której można było grać w piłkę nożną. Nie ma też widoku pasących się koni, krów i kaczek na pastwiskach Branówki i Godzisowia. W wysokiej trawie zniknęły ślady po niemieckich barakach na pastwsku naprzeciw figury Matki Boskiej. Były to rowki w kształcie kręgów. W barakach w czasie II wojny mieszkali tzw. Kałmucy. Nie ma również domostw Górskich za boiskiem piłkarskim, domostw Ziarów przezywanych Jagami i Woźniczków na polach. Pan Krysian Woźniczka wraz z Panem Józefem Chciukiem brali udział w kampanii wrześniowej a później z armią Andersa przez Rosję, Iran, i Palestynę dotarli pod Monte Cassino i brali udział w słynnej bitwie. Po gospodarstwach pozostały tylko drzewa owocowe i chaszcze. A może ktoś jeszcze pamięta miejsca, które były a ich nie ma i je opisze?

 

#2 2011-06-20 20:53:04

Opowiadacz

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Czekałem długo czy ktoś się odezwie, Twoją metodę uruchomienia miejscowej inwenci twórczej Majdanikow ja próbowałem uruchomić jeszcze w poprzednim forum i mi to się nie udało z wyjątkiem kilku bardzo głupich odzywek które zignorowałem i do chwili obecnej się nie odzywałem co niektórzy  mnie straszyli nawet nie wiem dlaczego poniważ nie popełnilem żadnego wykroczenia w swoich wspomieniach.Myślę że w dwójkę możemy coś zrobic aby ta strona była atrakcyjna dla innych użytkowników i wtedy może ktoś?  inny się jeczszcze odezwie. Mysle że obaj możemy uruchomić inicjatywę normalnie myślących Majdaniaków a nie tylko kaplicowych PiSo....Pozdrawim opowiadacz.

 

#3 2011-06-29 21:50:42

minimus

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Jeżeli jesteś Majdaniakiem z krwi i kości Opowiadaczu to powiedz mi gdzie znajdują się miejsca: Przerwa, Zarośliny, Wągrody, Akacje i śluza. Na dodatek chciałbym się dowiedzieć co po majdańsku znaczą słowa: gązwa, żarnowka, sztyftówka, wólcok, giętka. A może znasz inne określenia w gwarze majdańskiej, których się już nie używa albo używa się rzadko. Pozdrowienia.[/i]

 

#4 2011-06-30 14:28:02

Opowiadacz

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Byłem przekonany,że mając w dowodzie miejsce urodzenia "Majdan Zbydniowski" i mieszkając tam ponad 26 lat mam prawo uważać się za "Majdanioka" jak niby w gwarze określają się mieszkańcy Majdanu. Egzaminu na "Prawdziwego" Majdaniaka nie podejmuję nie ze względu na brak znajomości tematu bo jeżeli "minimus" czytałby moje opowieści w poprzednim forum to by wiedział że większość z tych nazw używałem,uważam że określenie Pawdziwy Majdaniak jak i Prawdziwy Polak to faszystowskie określenia.Myślisz że jeżeli miałbym cokolwiek poczerniałe podniebienie to należy ze mną do "Sławkowych Skrzynek",jak niektórzy Prawdziwi Polacy? opowiadacz bez pozdrowień.

 

#5 2011-06-30 15:13:26

minimus

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Och mój Boże! Amen.

 

#6 2011-07-16 01:55:32

nieprawdziwy_majdaniak

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Olaboga... Ty chyba masz jakieś problemy ze sobą, człowieku. Z jednej strony opisujesz kwieciście różne ciekawe historie, przy okazji ubarwiając je w sposób już charakterystyczny dla siebie, z drugiej zaś nie potrafisz podjąć pogawędki na forum z użytkownikiem, który żartobliwie chce cię "przeegzaminować". Być może właśnie minimus mógłby coś rozsądnego dorzucić do tego forum, ale właśnie skutecznie go przygasiłeś. Jak to jest, że z jednej strony uważasz się za rodowitego "Majdanioka", podając między innymi staż zamieszkania w tej wsi i miejsce urodzin w dowodzie osobistym, a z drugiej bełkoczesz coś o PiSie i faszystach? Coś cię mocno na tej wsi zabolało chyba? Albo inne kompleksy z ciebie wyłażą? W każdym mieście i w każdym zadupiu w tym kraju, również i w Majdanie, byli niegdyś, są i będą zarówno ludzie prawi i dobrzy, jak i złodzieje, mordercy i pijaki. Twoje teksty jednak głównie dotyczą tych ostatnich i to właśnie wydaje się dziwne. Może sam masz coś na sumieniu i próbujesz "zrewanżować się" w ten sposób? Daj już spokój, chłopie, bo szkoda czytać...

 

#7 2011-11-22 17:08:00

mieszkanka

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

Temat upadł, ale ciekawy. Piszcie panowie bo to ważne, nawet anonimowo, ale piszcie.

 

#8 2011-11-25 23:08:58

ex majdaniak

Gość

Re: Miejsca, których już nie ma.

mieszkanka napisał:

Temat upadł, ale ciekawy. Piszcie panowie bo to ważne, nawet anonimowo, ale piszcie.

Tematów jest wiele bo historia majdanu jest bogata, trzeba tylko trochę chęci.

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.h91.pun.pl www.bw-abw.pun.pl www.wiecznyogien.pun.pl www.festeboyen.pun.pl www.mazdatuning.pun.pl